16. okt
Multisalen
100 ,-
75 minutter
MIN FORESTILLING OM MOR er skuespiller Bente Børsums gripende monolog om moren, som fra å være en godt gift legefrue på beste vestkant, nokså tilfeldig dumpet inn i motstandsbevegelsen under 2. verdenskrig.
Hun ble arrestert, torturert og sendt til konsentrasjonsleiren Ravensbrück i Tyskland. Hun overlevde så vidt to år i kvinneleiren, men da hun kom hjem etter frigjøringen greide hun ikke å vende tilbake til sitt gamle liv. Hun forlot familien. Og Bente.
Forestillingen er basert på Bentes egne minner og morens bøker «Fange i Ravensbruck» og «Speilbilder».
Dramatisering og regi er ved Anne-Karen Hytten.
Fiolinist: Magnhild Skomedal Torvanger.? Scenograf: Christine Lohre.
Bente Børsum har fremført denne monologen jevnlig siden urpremieren på Cafeteatret i nov. 2006.
7. april 2024 var forestillingen spilt?247 ganger.
Når nå 91 årige Bente Børsum igjen kommer til Kilden for å framføre forestillingen sin så kan det hende at det er siste gang hun vil så på scenen.
Pressen skrev: (KANSKJE DU BARE SKAL TA DE TO FØRSTE?)
• «Når Bente Børsum denne høsten spiller sin forestilling om moren og konsentrasjonsleirfangen Lise Børsum er det på femtende året. Hun må gjerne fortsette i femten år til.» (Oktober 2021 Norsk Shakespeare Tidsskrift. )
• ”Finstemt og med intensitet åpner Bente Børsum forsiktig opp dørene for en særegen kvinnes livsvalg og skjebne.?(Aftenposten)
• ”Bente Børsum trollbandt publikum i Parkteatret.” Terningkast 6.?(Moss Avis)
• Bente Børsum er virtuos i skiftende fortellerposisjoner. Terningkast 6.?(Fedrelandsvennen)
• Levende teater, glitrende skuespillkunst og intens krigshistorie sett gjennom et eneste menneskes rystende erfaring. Terningkast 6. (Drammens Tidende)
For å gi de beste opplevelsene bruker vi og våre partnere teknologier som cookies for å lagre og / eller få tilgang til enhetsinformasjon. Hvis du ikke samtykker eller trekker tilbake samtykke, kan det påvirke visse funksjoner og funksjoner negativt.