Kilden

Kilden

Av Gabriel Scott

Torsdag 30. apr. – torsdag 7. mai.
scheduleVarighet
75 minutter uten pause
location_onSted
Multisalen
eventAntall forestillinger
4
credit_cardPris
kr 150 - 250,-
confirmation_numberUtsolgt
VI FIKK TERNINGKAST 5 I DAGSAVISEN, KLASSEKAMPEN, AFTENPOSTEN, DAGBLADET,  BT, BA, ADRESSEAVISEN, FÆDRELANDSVENNEN OG STUDVEST... – @razika on Tumblr«Stillferdig, vakkert og sterkt» – FVN

Sørlandsforfatterens mest berømte og folkekjære verk

Få diktere klinger dypere i landsdelen vår enn Gabriel Scott. Og få verk har hatt større betydning for både hans forfatterskap og ettermæle enn Kilden, eller Brevet om fiskeren Markus. Den korte romanen om mennesket i møte med naturen – og det åndelige potensialet dette rommer – har blitt en av norsk litteraturhistories mest elskede fortellinger. I vår tid, preget av klimaendringer, er den fortsatt like aktuell.  

At Kilden teater og konserthus bærer sitt navn fra dette folkekjære verket, gjør det ekstra spesielt å la historien vende tilbake til scenen. Våren 2026 settes den opp i en dramatisering av Henrik Rafaelsen, som også står på scenen sammen med Lars Emil Nielsen og Mina Try. Etter premieren i Kristiansand skal forestillingen på turné i hele Agder.

Vi håper å skape en varm og nær forestilling som lar publikum oppleve teksten i all sin enkelhet.

«Lykken er en sinnets evne som langt ifra er like stor hos enhver. Markus har evnen til overmål, for nøysomheten er lykkens vugge».