KSO til Musikverein i Wien

Konsertsalen i Musikverein

Kristiansand Symfoniorkester (KSO) er som ett av få orkestre bekreftet til den svært anerkjente Herbstgold Festival i Østerrike i september. Nå er det også klart at orkesteret 21. september skal holde konsert i selveste Musikverein i Wien.

– Dette er veldig stort for oss. Det blir egentlig ikke større for en klassisk musiker enn å spille konsert i Musikverein. Og så blir det jo ekstra artig for et norsk orkester å spille Grieg i Østerrike, sier direktør i KSO, Pål Svendsberget.

Nyheten kommer etter at det ble offentliggjort at orkesteret sammen med blant annet BBC Philharmonic og andre størrelser i den klassiske verden skal spille på Herbstgold Festival i september 2025.

Mer om konserten på Musikkvereins hjemmeside: 
https://www.musikverein.at/konzert/?id=00066708

– Noe å se frem til

Svendsberget røper at det har blitt jobbet med muligheten for å spille i Musikverein i en lengre periode:

– Vi har jobbet med dette en stund, og heldigvis åpnet det seg en mulighet dagen etter vi har spilt på Herbstgold Festival bare en time unna. Vi har virkelig noe å se frem til i høst.

Musikverein i Wien er en av verdens mest berømte konsertsaler. Bygningen ble innviet i 1870 og er hjemsted for Wienerfilharmonien. Den store salen, også kalt “Den Gyldne Sal”, er berømt for sin akustikk og brukes til den årlige nyttårskonserten. Musikverein har vært vertskap for urfremføringer av verk fra en rekke kjente komponister, blant andre Johannes Brahms, Anton Bruckner og Gustav Mahler, som fikk flere av sine symfonier og kammermusikkstykker urfremført der.

Foto av konsertsalen i Musikverein: Reihold Leitner