Gjensyn med Bellincampi og Stalheim

Kristiansand Symfoniorkester

Når

15. jan

Scene

Konsertsalen

Pris

150 - 445 ,-

Varighet

1 time og 45 minutter inkl.pause

Kommende forestillinger

Gull-sirkel med en hvit G i midten

Velkommen til en konsertkveld spekket med uttrykksfull musikk under ledelse av Giordano Bellincampi, tidligere sjefdirigent for KSO. På programmet står Lars-Erik Larssons lyriske vintereventyr og urfremføring av Jörgen Dafgårds cellokonsert, skrevet for den fremragende cellisten Amalie Stalheim.

Kvelden avrundes med Dvoráks dramatiske og klangfulle Symfoni nr. 7.

Dirigent: Giordano Bellincampi
Solist: Amalie Stalheim, cello

PROGRAM

Lars-Erik Larsson: En vintersaga –Fire vignetter etter Shakespeare (1937-38)
Jörgen Dafgård: Cellokonsert, urfremføring (2025)
Antonín Dvorák: Symfoni nr. 7 (1885)

DIRIGENT Giordano Bellincampi


Bilde av Giordano Bellincampi som dirigerer.

Giordano Bellincampi var sjefdirigent for Kristiansand Symfoniorkester fra 2013 til 2018, og ble senere utnevnt til æresdirigent for orkesteret. Han har jevnlig engasjement som gjestedirigent hos en rekke orkestre og musikkinstitusjoner over hele verden, fra Skandinavia og Europa via Nord Amerika til Asia og Australasia. Med et omfattende repertoar som spenner fra klassisk og romantisk musikk til samtidsmusikk, er han særlig anerkjent for sitt arbeid innen den sentraleuropeiske, italienske og skandinaviske symfoniske tradisjonen, samt for sine tolkninger av betydningsfulle kor og vokalverk.

Solist Amalie Stalheim


Amalie Stalheim er født i Bergen i 1993 og regnes som en av Skandinavias mest spennende og allsidige cellister. Hun har vært solist med blant annet Oslo Filharmonien, Bergen Filharmoniske Orkester, Sveriges Radios Symfoniorkester og Gulbenkian-orkesteret i Lisboa.

Stalheim er kjent for sine tolkninger av de store klassiske cellokonsertene, men er like engasjert i samtidsmusikk. Hun brenner for å utvide cellorepertoaret og bestiller og fremfører jevnlig nye verk av ledende nålevende komponister. Denne kvelden fremfører hun en splitter ny cellokonsert komponert av svenske Jörgen Dafgård.

Videohilsen fra Amalie Stalheim

Komponist Jörgen Dafgård


Jörgen Dafgård

De siste årene har Jörgen Dafgård fått økt internasjonal oppmerksomhet. Dobbelkonserten Open Air for Duo Gelland fra 2023 er blitt fremført i flere land, og høsten 2025 kom en CD-utgivelse av dobbelkonserten Tandem for fiolin og bassklarinett på det britiske selskapet Toccata. Dafgård samarbeider nå også med Orquesta Filarmónica de Bogotá både om konsertfremføringer og en ny CD-innspilling med orkestermusikk.

BIO

Som nyutdannet komponist vant Jörgen Dafgård i 2000 Berwaldhallens komposisjonskonkurranse med orkesterverket Veils, som siden har blitt fremført en rekke ganger. Verket har også blitt spilt på radiostasjoner verden over, blant annet da det fikk en topplassering i komposisjonskonkurransen Masterprize i 2003.

I 2013 var Dafgård vårens huskomponist ved Berwaldhallen i Stockholm, der en lang rekke av hans orkesterverk ble fremført. Blant annet ble klarinettkonserten Caprism uroppført med Andreas Sundén som solist. I 2017 fulgte en stor suksess med uroppføringen av sopran-saksofonkonserten Abrasax med Anders Paulsson, og året etter ble fiolinkonserten Eclipse uroppført med Hugo Ticciati.

Dafgård har samarbeidet med de fleste ledende svenske orkestre. Malmö Symfoniorkester og Nordiska Kammarorkestern har begge uroppført og fremført flere av hans orkesterverk, blant annet Through Fire and Water og Sinfonia No. 1. Han har også skrevet en rekke anerkjente kammer- og korverk.

Under arbeidet med cellokonserten Ulysses har jeg intuitivt utforsket et tonemateriale. Konserten har funnet formen sin etter hvert, noen ganger på overraskende vis.

– Jörgen Dafgård om arbeidet med cellokonserten

Les Dafgårds verksbeskrivelse

Første sats rommer store kontraster og vokste frem trinnvis som en ganske kompleks form. Andre sats, som også spenner over ulike uttrykk, var den første jeg skrev. Den kom til i et spontant flyt fra start til slutt uten at noe materiale ble forkastet. I den tredje satsen, som er rik på hendelser, hadde jeg i utgangspunktet bare en grunnidé og noen fragmenter som plutselig falt på plass til en hel sats.

Da andre sats tok form, ble det tydelig at dette ville bli en cellokonsert med både eventyrpreg og dramatikk. Første sats ble deretter preget av havmotiver, med bølgeskvalp mot strender, brenninger, bølgebevegelser, storm og forlis. Til tredje sats trengtes en form for oppgjør og avgjørende vendepunkt. Det var først da helheten sto klar at jeg forsto at jeg hadde komponert som om Homers Odysseen hadde ligget i bakhodet hele tiden. Musikken viste seg nemlig å passe overraskende godt til sentrale deler av Odysseen.

Musikken har sin egen logikk, men følgende rammefortelling kan være til hjelp for å forestille seg hva som skjer gjennom konserten.

Første sats, The Seafarer, åpner med bølgeskvalp mot en solfylt strand. Odyssevs befinner seg på den paradisiske øya Ogygia der nymfen Kalypso holder ham fanget, men han lengter hjem. Gudene griper inn og sørger for at han får mulighet til å legge ut fra øya på en flåte. Det blir en lang ferd over havet, og bølgenes bevegelser er tydelige i musikken. Odyssevs skimter land i det fjerne, men Poseidon, som er i harnisk over Odyssevs, sender en storm som knuser flåten. Odyssevs klamrer seg fast til en bjelke og klarer til slutt å svømme i land på øya Scheria.

I andre sats, The Storyteller, finner prinsesse Nausikaa og tjenestefølgene hennes Odyssevs på stranden. Hun gir ham klær og viser ham veien til byen. Odyssevs tas imot i fajakernes kongepalass og deltar i festlighetene. Han blir gjenkjent og må fortelle om sine opplevelser hos kyklopen Polyfemos, hos nymfen Kirke og hos de døde i underverdenen. Hjemreisen fra Kirkes øy blir dramatisk, blant annet når han seiler mellom Skylla og Karybdis. Fortellingen hans ender med at han driver i land, alene, på Kalypsos øy.

Tredje sats, The Return, begynner med fest i kongepalasset der frierne til Odyssevs hustru Penelope er samlet. Etter at fajakerne har fraktet Odyssevs hjem til Ithaka, ankommer han palasset forkledd som tigger og blir både hånet og utfordret av frierne. Senere får han møte Penelope som ikke kjenner ham igjen etter hans tjue år lange fravær. Penelope forteller at hun har lovet å gi frierne beskjed så snart hun er ferdig med en vev hun arbeider på, men at hun har utsatt avgjørelsen ved å rekke opp arbeidet hver natt. Nå vil Penelope la frierne konkurrere om hennes hånd ved å se hvem som klarer å spenne Odyssevs bue og skyte en pil gjennom tolv øksehoder som står oppstilt på rekke. Det blir arrangert en fest, og under selve konkurransen er det bare Odyssevs som klarer prøven. Han beseirer frierne i kamp og gjenforenes til slutt med Penelope.

Det har vært en glede å skrive for Amalie Stalheim, og samtalene våre om musikk og om å skrive for cello har vært svært verdifulle gjennom arbeidet. Ulysses er tilegnet Amalie Stalheim og er skrevet på oppdrag fra Kristiansand Symfoniorkester med støtte fra Helge Ax:son Johnsons stiftelse.

Kjøp billetter

  • januar 2026
  • 15.
    tor
    Tid:
    19:30 - 21:15

Forslag til deg

Nyttårskonserten

Nyttårskonserten 2026

8. jan 2026 - 9. jan 2026

KJøp

Barnas Nyttårskonsert

10. jan 2026

KJøp

Klarinettmester Martin Fröst

22. jan 2026

KJøp