Ungdommens lengsel – heltenes symfoni

Kristiansand Symfoniorkester

Når

22. jan

Scene

Konsertsalen

Pris

150 - 445 ,-

Varighet

1 time og 45 minutter inkl.pause

Kommende forestillinger

På grunn av sykdom har Martin Fröst dessverre måttet avlyse sitt besøk til torsdagens konsert. Vi har derfor gjort noen justeringer i første halvdel av programmet, og er glade for å kunne tilby et svært sterkt alternativ på kort varsel.

Før pause får du møte Opus13, en av Europas mest omtalte og ettertraktede kvartetter akkurat nå. De vant nylig både Wigmore Hall International String Quartet Competition og Bordeaux International String Quartet Competition, og dette blir deres første opptreden i Kristiansand etter gjennombruddet. De fremfører Mendelssohns strykekvartett nr. 2, op. 13.

Etter pausen venter et høydepunkt i symfonilitteraturen: Beethovens Symfoni nr. 3, «Eroica». Med sin kraft, lidenskap og banebrytende uttrykk er den et monument over den heroiske ånd og en av de mest betydningsfulle symfoniene i musikkhistorien. Her ledes orkesteret av konsertmester Edvard Erdal i rollen som spillende leder. Erdal er også førstefiolinist i Opus13, og får dermed en sentral rolle gjennom hele kvelden.

Felix Mendelssohn: Strykekvartett nr. 2, op. 13. (1827) v/ Opus13
Ludwig van Beethoven: Symfoni nr. 3, «Eroica» (1803) v/ KSO

Opus13


Opus13 pressebilde

Våren 2025 vant Opus13 førstepris både i Wigmore Hall International String Quartet Competition og i Bordeaux International String Quartet Competition, og har på kort tid etablert seg som et av de mest spennende unge ensemblene på den internasjonale kammermusikkscenen. Kvartetten ble stiftet i Oslo i 2014 av fire tenåringer som ønsket å utforske strykekvartettens verden, og tok navn etter Mendelssohns ungdommelige og lidenskapelige kvartett i a-moll, Op. 13 – det første verket de spilte sammen. I dag har de base i både Oslo og Stockholm, og består av de norske fiolinistene Edvard Erdal, som også er konsertmester i KSO, og Sonoko Miriam Welde, samt de svenske musikerne Albin Uusijärvi på bratsj og Daniel Thorell på cello.

FØRSNAKK


Førsnakk i Foajé Nord

Velkommen til Førsnakk kl. 18.40 i Foajé Nord! Her vil Kristiansand Symfoniorkesters programsjef, Geir Nordeng eller kommunikasjonsrådgiver Kjetil Nordhus, ta en prat med aktuelle gjester, for å gi publikum en større innsikt i musikken som skal fremføres. Førsnakk er inkludert i billetten din.

Kjøp billetter

  • januar 2026
  • 22.
    tor
    Tid:
    19:30 - 21:15

Forslag til deg

Prokofjev, Tsjajkovskij og Brahms

29. jan 2026

KJøp

Kammerkonsert: Lyngdal Kirke

1. feb 2026

KJøp

Ihle Hadland med Beethoven

5. feb 2026

KJøp